AT89S4051-24SU Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : AT89S4051-24SU
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : 89S
Contact Now
AT89S4051-24SU Specifications
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM
Number of I/O 15
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)